Size bir telefon kadar yakınız
0 553 092 46 95
Dil Seçin
tr

HURDA ARAÇ ALIMI

490 görüntülenme

Hurda Araç Alımı kazalı, eski, hasar kayıtlı, hurda her türlü aracınızı kapınızın önünden değerinden alarak geri dönüşüme kazandırıyoruz. Hurda Araç Alımı yaparak  hem siz kazanıyorsunuz hem çevre kazanıyor.Hurda araçlarda piyasanın en iyi fiyatlarını veriyoruz bizi arayın bilgi alın.

Hurda Araç Alımı – Demir ve Demir Dışı Metaller Nasıl Belirlenir

Demirli ve demirsiz metalleri nasıl tanımlayacağınızı biliyorsanız, hurda araç alımları karlı olabilir. Hatta bazı hurda metal alıcıları ve işlemcileri, arabanızı onlara getirmeniz için size para ödüyor! Bu şirketler arabanızı teslim aldıklarında size nakit ödeme yapacaklar! Eğer çalışan bir motorunuz varsa, arabanızı hurda metal alıcılarına da satabilirsiniz. Aşağıdaki makaledeki yönergeleri uyguladığınızdan emin olun!

Demir ve demir dışı metallerin tanımlanması

Hurda araç alımlarında demirli ve demirsiz metallerin tespiti geri dönüşüm açısından önemlidir. Genel olarak, demir dışı metaller, hurdalıklarda demirli metallerden daha değerlidir. Manyetik olan metaller demirli metaller olarak bilinir. Bununla birlikte, bazı demir dışı metaller mıknatıslara tepki vermez. Bu durumlarda, metallerin temiz olduğundan ve plastik veya kauçuk içermediğinden emin olmak için kapları kontrol etmek en iyisidir. Hizmetimizden yararlanmak için iletişime geçiniz.

Demirli ve demirsiz metaller renk ve yoğunluklarına göre ayırt edilir. Birincisi gümüşi ve sarımsı altın, ikincisi ise kırmızımsı veya bakırdır. Farklı renklerine rağmen, özellikle metaller aşırı derecede kararmışsa, gözle tespit edilmesi zor olabilir. Bu nedenle hurda metalleri tasnif etmek için bir mıknatıs veya ev tipi mıknatıslar kullanmak faydalıdır. Deneyimli bir kazıyıcı, anahtarlıklarında bir mıknatıs bile tutabilir.

Hurda Araç Alımı

Hurda Araç Alımı demirli ve demirsiz metaller arasındaki temel fark, demirli metallerin yaygın olarak geri dönüştürülmesi ve demir dışı metallerden daha değerli olmasıdır. Demir dışı metaller arasında bakır, kalay ve değerli metaller bulunur. Demirli metaller yeniden eritilip yeniden satılabilirken, daha kolay korozyona uğrarlar. Bu nedenle geri dönüştürülebilir ve hurda olarak satılabilirler.

Demir dışı metallere daha fazla ödememek için araçtaki demirli metallerin miktarını kontrol ettiğinizden emin olun. Hurda metal satıcıları, satın aldıkları malzemelerin yüzde yirmiden fazla demir dışı metal içermediğinden emin olmalıdır. Ayrıca satıcının en az 16 yaşında olduğundan emin olmalıdırlar. Ayrıca, hurda metal satıcıları, Institute of Scrap Recycling Industries, Inc. veya ISRI’ye kayıtlı olduklarından emin olmalıdır.

Demirli metaller ise demir içerir. Bu element onları manyetik yapar. Demirli metallerin örnekleri çelik, dövme demir ve hafif demirdir. Demirli metaller, demirsiz metallerden daha hafif olma eğilimindeyken, yine de pas ve korozyona karşı daha hassastırlar. Demirli metaller genellikle köprüler, gökdelenler, demiryolları ve diğer büyük ölçekli yapılar için kullanılır. Mıknatıslarda da kullanılırlar.

Bir hurda metal işlemcisini belirleme

Kurtarma aracı satın aldığınızda, aracı alacak firmadan emin olma hakkınız vardır. Hurda metal işlemcisini sertifikalarına göre tanımlayarak bunu sağlayabilirsiniz. Aracın tescil belgesinin ve aldıkları malzeme türünün bir nüshasını saklamalıdırlar. Ayrıca, bulundukları yerin bir beyanını sağlamaları gerekir. Bir hurda metal işlemcisinin, işlerinin meşru olduğundan emin olmak için ek bilgi istemesi alışılmadık bir durum değildir.

Bir hurda metal işlemcisinden bir araç satın aldığınızda, satışın devam edebilmesi için eyalet veya federal kimliğinizi göstermeniz istenecektir. Hurda metal işlemcisi ehliyetinizin fotoğrafını çekecek ve kimliğinizden ilgili bilgileri kaydedecektir. Bu bilgiler olmadan sizinle işlem yapamazlar. Satın aldığınız şirketin Ticaret Bakanlığı’na kayıtlı olması gerekir. Değilse, aracınızı başka yerde arayın.

Hurda metal işleyicisinin lisansı yoksa veya hurda metal satma yetkisi yoksa, durumu kolluk kuvvetlerine bildirebilirsiniz. İşleyici ayrıca kayıtlarını iyi durumda tutmalı ve kolluk kuvvetlerinin denetimine açık olmalıdır. Bir araç satın alırken bir hurda metal işlemcisi belirlemek, paranızın karşılığını en iyi şekilde aldığınızdan emin olmanın akıllı bir yoludur.

Oto geri dönüşümcülerinin ve araç hurda metal işleyicilerinin 15 gün boyunca demir dışı metal alımlarının kayıtlarını tutması gerektiğini unutmamak önemlidir. Bunu yapmazlarsa, yasayı çiğniyorlar ve C veya B sınıfı kabahat olarak para cezasına çarptırılabilirler. Bu ihlal 1000 dolar para cezasına veya hatta bir yıla kadar hapis cezasına çarptırılır. Yasal olduklarından kesinlikle emin olmadığınız sürece, arabanızı asla bir hurda metal işlemcisine vermemelisiniz.

Hurda araç operatörleri, çalıştıkları her yerde bir hareketsiz veya video yakalama kamerası bulundurmalıdır. Bu video kamera, satılan aracın plakasını göstermelidir. Bir hurda metal işlemcisinin plakasının gerçekliğini doğrulamanın tek yolu budur. Yasaya göre, hurda araç operatörleri, araç satın alırken araç sahibinin kimlik fotokopisini bulundurmak zorundadır. Ve aracın plakası olmasa bile, kayıtlı bir araba olması gerekir.

Bir hurda metal alıcısı belirleme

Hurda Araç Alımı için bir hurda metal alıcısı belirlemenin ilk adımı, satıcının fiziksel tanımını kaydetmektir. Bu bilgiler satıcının adını, doğum tarihini, boyunu ve saç rengini içerir. Bir hurda metal işlemcisi ayrıca satıcının parmak izini sağ işaret parmağında ve diğer dört parmağında almalıdır. Hurda metal işlemcisi, motorlu taşıtın binek otomobil olması durumunda marka ve modelini de kaydetmelidir. Ticari bir araç ise, hurda metal işleyicisi, aracın sahibi olan şirketin adını almalıdır.

Hurda metal alıcısı yetkili satıcı değilse, meşruiyetini kanıtlaması gerekir. Hurda metal alıcısının itibarlı olduğundan emin olmak için satıcı, satıcının yasal hakları ve koşulları hakkında kapsamlı bir araştırma yapmalıdır. Satıcı, metalin yasal olarak edinildiğini veya bulundurulduğunu belirten bir satış faturası veya makbuz ibraz etmelidir. Bu belgeler, bir özgeçmiş kontrolü yoluyla veya hurda metal alıcısının iş bölümünden resmi bir yazı istenerek elde edilebilir.

Göz korkutucu görünse de, Tennessee’deki bir hurda metal işlemcisi, müşterilerinin resmi bir ehliyet sahibi olmasını gerektirir. Bu işlem için geçerli bir Tennessee sürücü belgesi gereklidir. Hurda metal alıcısı en az 18 yaşında olmalıdır. Sürücü ayrıca işlemciye sol baş parmağının veya diğer parmağının parmak izi izlenimini vermelidir. Hurda Araç Alımı hurda metal işlemcisi bu bilgileri kaydedecek ve sürücü belgesinin bir fotokopisini alacaktır. İşlemci ayrıca aracın plaka numarasını, marka ve modelini de kaydedecektir. İşlemcinin ayrıca otomobilin ticari bir araç olup olmadığını da bilmesi gerekecek.

Bir araç alımı için bir hurda metal alıcısı belirlemek basit bir işlemdir. Hurda metal satıcılarının kanunen her yerde sabit kamera ve video kamera bulundurması zorunludur. Hurda metal satıcısının sahibi, kimliğini göstermesi istenirse satıcının sürücü belgesinin bir kopyasını sağlamalıdır. Hurda metal alıcısı bu kanıtları sunmayı reddederse, hizmetlerinden kaçınmak en iyisidir.

Çalışan bir motor satmak

Çalışan motorunuzu hurda araç alımı için satmayı düşünüyorsanız, kendi bölgenizde bir alıcı bulmanız gerekir. Bu her zaman böyle olmasa da, bir motor satmak nispeten kolay bir işlemdir. Motor bloklarının ömrü kısadır ve hurdaya atılması kolaydır. Ancak motorunuz tamamen arızalıysa ve çalışan hiçbir parçası yoksa başka bir yere taşıyabilirsiniz. Hurda Araç Alımı daha sonra söküp daha fazla paraya satabilirsiniz. Arızalı bir motor muhtemelen çalışan bir motordan yaklaşık 3.000 $ daha ucuza mal olacaktır, bu nedenle hurda araç satın alımınızdaki bir motorun değeri önemli ölçüde daha az olacaktır. Bu, 10.000$’lık bir arabanın, eğer motor bozulursa, muhtemelen yaklaşık 4.000-7.000$ daha ucuza satılacağı anlamına gelir.

Hurda araç alımınızdan en fazla parayı elde etmenin ilk adımı, çalışan motoru satmaktır. Motorun tipine bağlı olarak, onu 500 $ veya daha fazla bir fiyata satabilirsiniz. Mekanik bilginiz varsa, motoru kendiniz sökerek işçilikten bile tasarruf edebilirsiniz. Aksi takdirde, bunu halletmek için bir tamirciye ödemeniz gerekecek ve bu size birkaç yüz dolara mal olacak.

Bir AL motor bloğunu bulunduğunuz yere yakın bir hurdalığa satabilirsiniz. Bu seçenek size çok fazla zaman ve ücret kazandıracak ve muhtemelen daha yüksek bir kâr sağlayacaktır. Hurda sahası, motor bloğunu kendiniz bile alabilir. Ancak, bu yöntem yıllar alacaktır, bu nedenle araba parçalarınız için en fazla parayı alacağınıza güvenemezsiniz. Hurda sahalarında genellikle tüm süreci otomatikleştiren web siteleri ve çevrimiçi envanter kontrol sistemleri bulunur. Araba parçaları satmak sıradan satıcılar için değildir, bu nedenle önce araştırmanızı yapmanız ve en iyi fiyatı aldığınızdan emin olmanız önemlidir.

 

Tıkla AraWhatsapp